Kommenteeri

Vaiguviiul ja laulupidu 150 – mis meid seob?

Publik teab Vaiguviiulit peamiselt progerokki ja muud väärtlevimuusikat avaldava brändina, nii et võib tekkida täiesti õigustatud küsimus, miks ja kuidas me laulupeo albumini jõudsime.


XVIII üldlaulupidu Tallinnas 1975. Foto: Virumaa Muuseumid SA

Meie tegevuse aluseks on eesti kultuur ja selle edendamisesse panustamine. 150 aastat on laulupidu olnud eesti kultuuri selgroog ja alussammas, kust ammutatakse jõudu, ühtekuuluvustunnet ja inspiratsiooni. Nii leidsime meiegi oma meeskonnaga ühel päeval mõtteid mõlgutades, et tahame anda oma osa laulupeotraditsiooni edendamisse. Et moraalsele panusele lisaks oleks ka materiaalne, läheb igalt müüdud plaadilt 5 eurot Laulu- ja Tantsupeo SA toetuseks.

Sisu ja töömeetodite poolest on tegemist Vaiguviiuli tootega selle sõna kõige paremas tähenduses. Oleme veetnud tunde arhiivis, et otsida välja parimad palad, aga ka kõnekas pildimaterjal ja kõige huvitavamad faktid. Albumilt leiab kakskümmend kuus helisalvestist –oleme valinud lood, mis on saanud laulupidude lahutamatuks osaks, aga eri aegadest pärit salvestised aitavad anda edasi ka erinevate ajastute atmosfääri ja tunnetust. Eriliseks teeb albumi see, et kõik salvestused on live’id päris laulupidudelt. Kasutatud on salvestusi alates 1933. aastast, mis on teadaolevalt vanim säilinud laulupeo helisalvestis. Samas oleme näinud kõvasti vaeva, et heli oleks võimalikult tõelähedane. Tulemuseks on unikaalne kogumik, millel kajastub laulupeo mitmetahulisus kõigis aspektides ning mis on suurepärane kaaslane, et endale ikka aeg-ajalt laulupeo võlu meelde tuletada.

XVIII üldlaulupidu 1975. Vaade laulukaarele lauluväljaku nõlvalt. Fotograaf: Valdur Vahi (Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum)

Olulist tähelepanu oleme pööranud ka lisamaterjalidele. Album on varustatud bukletiga, kust saab teadmisi nii laulupeo sotsiokultuurilise tähenduse kui repertuaari arengu kohta. Esimese neist on just selle albumi jaoks koostanud hinnatud ajaloolane ja poliitik Mart Laar. Lisaks leiab bukletist põnevat informatsiooni lugude endi kohta ning harivat pildimaterjali.

Meie Vaiguviiulis oleme selle projekti osas väga põnevil. Oleme saanud laulupeo osas ise mõõtmatult palju targemaks ja oskame seda traditsiooni kindlasti enda jaoks sügavamalt mõtestada. Me ei jõua ära oodata, et saaksime kõike huvitavat teiega jagada ja loodame, et ka teil juba näpud sügelevad endale seda albumit soetama! Tegemist on fantastilise komboga vanast heast tuttavast muusikast ühes silmaringi avardavate lisadega, mis võiks kaunistada iga Eesti kodu plaadiriiulit – et oleks ikka hea kohe võtta, kui hing turgutust vajab.

Plaati saab ette tellida siit:  http://vaiguviiul.ee/laulupidu150


Lisa kommentaar

Email again: