Sel aastal möödub 150 aastat eesti esimesest üldlaulupeost.

Laulupidude traditsioon ja eesti rahvas on olnud sedavõrd tihedalt seotud, et nad on alati teineteist peegeldanud – on ju eestlaste rõõmsamad ja kurvemad hetked saanud otsesema või kaudsema väljenduse laulupidude repertuaarides ja meeleoludes, teisipidi on aga laulupeod olnud lohutajaks ning osutunud aegade jooksul tõhusaimaks eesti rahva ühendajaks.

Just seepärast annamegi välja topeltplaadi, et tähistada 150 aasta möödumist esimesest üldlaulupeost. Hoolikalt valitud kakskümmend kuus helisalvestist aitavad pilku heita minevikku ning teada saada, millised palad on laulupidude ajaloos osutunud armastatuimaks ning millised neist on kandnud eesti rahva ja tema enesetunnetuse ajaloos kõige kesksemat rolli. Gustav Ernesaksa Lydia Koidula sõnadele kirjutatud “Mu isamaa on minu arm” teame kõik ning tunnetame ka tema tähendust, ent ometi pole ta sugugi ainus omataoline.

“Eesti laulupidu 150” teeb kultuuriajaloolisest aspektist veelgi põnevamaks see, et palade kontsertsalvestused on valitud erinevatelt laulupidudelt – alates 1933. aastast kuni käesoleva sajandini välja.

Lisaks täiendab plaatidele talletatavaid Mart Laari eesti- ja inglisekeelne saatesõna ning rikkalikud kommentaarid, mis aitavad muusikakuulajal mõtestada laulupidude tähendust ja rolli eri ajalooperioodidel ning sedagi, kuidas on eri aegade ühiskondlik-poliitilised olud kujundanud laulupidude nägu. Visuaalselt pööratakse plaadiümbrise kujundusele suurt tähelepanu ning seda ilmestab hoolikalt valitud rikkalik fotomaterjal.

Topeltplaadi “Eesti laulupidu 150” soetamisega toetad ka Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutust. Sel moel saame tundma õppida oma laulupidude pärleid, teisalt aga anda oma panuse sellesse, et eesti rahvast enim ühendav traditsioon kestaks läbi aegade.