Sõna saab Urmas Alender
raamat
Lisa ostukorvi50 €


Kõvaköide, formaat 240x339mm, 536 lk
Autor: Urmas Alender
Koostaja: Yoko Alender
Meenutused: Neeme Raud
Kujundus: Jan Tomson
Arhiivimaterjalid: Risto Lehiste
Keeletoimetaja: Inge Pitsner
Kirjastajad: Yoko Oma OÜ / Pilgrim OÜ


Urmas Alender (UA nagu ta ise sageli kirjutades ennast tituleeris) arhiveeris pidevalt oma loomingut, koostas laulude ja luuletuste kogumikke, loetelusid jms. Arhiivi põhjal on UA loomingut avaldatud ka pärast tema surma. Nii võib eksimata öelda, et sellegi raamatu autor on UA ise.

Raamat on koostatud tema laulikute, luulekaustade, Ruja päeviku ehk nn „Ruja story 1971–1988“ ja Ruja fotoalbumi põhjal. Peale selle on kasutatud arhiivimaterjale Eesti Ajaloomuuseumi, Teatri- ja Muusika-muuseumi, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Raadio ning ERR-i arhiividest ja erakogudest.

Lisaks luuletustele, päevikukatketele ja fotodele on raamatus koha leidnud ka meenutused UA-st, mida jagavad  Ott Arder, Erki Berends, Jaan Elgula, Helgi Erilaid, Maria Faust, Tajo Kadajas, Rein Lang, Reet Linna, Hans H Luik, Marju Länik, Eve Maremäe, Jüri Makarov, Margus Mikomägi, Krista Mölder, Jaanus Nõgisto, Reet ja Rein Oja, Virve Osila, Heli Pikk, Rein Rannap, Liia Sakkos, Heino Seljamaa, Raivo Sersant, Viktor Siilats, Rein Sikk, Valter Soosalu, Kärt Tomingas, Hendrik Toompere, Maarja Vaino, Maili Valgepea, Peeter Volkonski.


Raamatut soovitab Neeme Raud, kes aitas raamatu jaoks koguda sõprade, kaasaegsete ja austajate meenutusi:  

„Urmas Alender oli Eesti esimene ja eredaima leegiga põlenud rockstaar. Absoluutne tipp, sügavad pettumused, mida aitasid leevendada vaiksed rõõmud, ja südantlõhestav traagika. Tema elus oli ei olnud peaaegu miski kunagi pooltoonides. Ta oli äge mees. Oli sageli elupõletaja, kelle välise värvikuse taga valutas samas haavatud hing. Ta oli nii supermän kui traagiline kangelane, kes sündis valesse aega. Teame peast paljusid ta laule, teame fakte ta elust, aga kas ka teda ennast kogu välise butafooria taga? Urmas Alender palub võimalust oma lugu lõpuks ise täielikult ära rääkida. Brutaalses aususes on lugeja ees ta päevaraamatud, kus iga elatud päev kellaajalise täpsusega kirjas. Kõik ta laulutekstid ja luuletused. Ning ta elutöö, ansambli Ruja, päevik - legendiks saanud grupi esimesest päevast kuni tuhmi lõppvaatuseni Pamiiri eelmäestikus veoauto kastil. Lisaks kümned ja kümned seni koduarhiivides olnud fotod, mida keegi peale lähedaste ei ole seni näinud. „Alender“ on suurelt elatud elu suur testament. Oma mastaapsuses väärikas monument Eesti rockstaarile number 1.“